Interview with the founder of “IranianEverything”

کامران نیاکان متولد تهران است. هفده ساله بوده که ایران را به همراه خانواده اش ترک میکند و به اروپا میرود. چندسالی در آلمان زندگی میکند و بعد خانواده اش را در آلمان ترک میکند و به آمریکا می آید. لیسانس روانشناسی و دکترای حقوق دارد و در واشنگتن دفتر حقوقی موفقی را اداره میکند. آلمانی را هنوز خوب صحبت میکند و تسلطش به زبان های فارسی و انگلیسی او را جزو معدود مترجمان رسمی دادگاههای واشنگتن به شمار می آورد. خود را شاگرد تاریخ معاصر ایران، فعال حقوق بشر، دلبسته شعر و ادبیات فارسی و تاریخ ایران ، و-هنوز هم ،فوتبالیست خوبی- میداند.

- آقای نیاکان،با سلام، چند سال است که در آمریکا به سر میبرید؟
-درود بر شما. من الان حدود سی سال است که در آمریکا زندگی میکنم.
- در این مدت چند بار به ایران رفته اید؟
– از آن لحظه که آخرین بار خاک وطن رااز طریق مرز ترکیه ترک کردم، حدود سی و سه سال میگذرد و در این مدت هم سفری به ایران نداشته ام.

 • شما از پیشگامان و مبتکران جمع آوری لیست اسامی متخصصین ایرانی در آمریکا هستید. ممکن است بفرمایید این فکر از کجا آغاز شد؟
  – اقلیت ایرانی در آمریکا، از موفق ترین اقلیت های ملیتی حساب میشوند. کمتر شهری در آمریکا میتوانید پیدا کنید که پزشگ ایرانی در بیمارستانش به مداوای مریض ها مشغول نباشد، و یا دندانپزشگ ایرانی مطبی نداشته باشد و یا کارفرمای ایرانی ایجاد اشتغال نکرده باشد. اسامی این ایرانیان معمولاً در “یلو پیج” های ایرانی، که در چند ایالت امریکا منتشر میشد، درج میشد، اما با وجود تعدد این متخصصین، مرکزی برای جمع آوری همه این اسامی وجود نداشت. ظهور اینترنت کار را ساده کرد.
  - منظورتان چیست؟
 • ببینید، شما، به عنوان یک ایرانی، اگر در جستجوی یک رستوران ایرانی، یا سوپرمارکت ایرانی، و یا یک حسابدار ایرانی بودید، پیدا کردن آنها هیچوقت برای شما کار چندان مشگلی نبود؛ به شرطی که در کالیفرنیا زندگی میکردید!
  - بخاطر وجود “یلو پیج” های ایرانی در کالیفرنیا؟
  – بله، دقیقاً. یکی دو شرکت انتشاراتی ایرانی در کالیفرنیا این کار را به نحو شایانی انجام میدادند ومقوله یافتن ایرانیانِ رشته های مختلف را آسان کرده بودند.
  - خوب پس مشگلی نبود…
  – چرا…مشگلی که بود، این بود که، اولاً: 49 ایالت دیگر، به جز کالیفرنیا هستند که در آنها، ایرانیان به زندگی و کسب و کار مشغولند و آنها هم گاهی در جستجوی دندانپزشگ، حسابدار، وکیل و یا رستوران ایرانی میباشند. ثانیاً: نسلی که سراغ “یلو پیج” کاغذی میرفت، در حال انقراض است و نسلی که برای همه چیز به کامپیوتر و تلفن دستی خود رجوع میکند در حال تکثیر.
  -بنابراین…
  -بنابراین ما اساس کار را بر این گذاشتیم که هر ایرانی، از هر کجای آمریکا، بتواند ایرانیان متخصص دیگر را به راحتی پیدا کند، با رجوع به یکی از وبسایت های ما، و البته اخیراً، با استفاده از اَپ.
  -منظورتان “اَپ” تلفن دستی است؟
  – بله.
  - فرض کنید مادر من از ایران آمده و میخواهد غذای ایرانی درست کند. در ضمن، به دنبال وکیلی هستیم- ترجیحاً ایرانی- که ویزای او را تمدید کنیم. من هم نه در کالیفرنیا، که در تکزاس زندگی میکنم.
  – بسیار خوب…شما میتوانید به صفحه سوپرمارکت های ما (Iranian-Supermarkets.com) مراجعه کنید و ایالت تکزاس را انتخاب کنید. لیست سوپر مارکت های ایرانی در تکزاس پدیدار خواهد شد. بعد از آن میتوانید به صفحه وکلای ما (www.Iranian-Lawyers.com) مراجعه کنید و باز هم به روی ایالت تکزاس کلیک کنید. اسامی وکلای ایرانی را پیدا خواهید کرد.
  اگر هم تلفن هوشمند دارید، همین کار را به راحتی از طریق “اَپ” ما میتوانید انجام دهید.
  - این “اپ” را از کجا میشود تهیه کرد و هزینه آن چقدر است؟
  – اپ Iranian Everything مجانی است و آن را میتوانید رویi-phone و یا Android خود، دانلود کنید.

  - به جز پزشگان و دندانپزشگان و سوپر مارکت ها، چه کسانی خدماتشان را میشود در شبکه شما پیدا کرد؟
  – مشاورین املاک، حسابداران، رستورانهای ایرانی، آموزگاران موزیک و زبان، نمایشگاه های اتومبیل، فرش فروشان، طراحان سفره عقد، عاقدین، سازمانهای خیریه، آژانس های مسافرتی…همه و همه هستند. رویهم حدود 50 حرفه مختلف در لیست ما حضور دارند.
  صفحه ای هم داریم به نام www.Iranian-VIPs.com که در آن اسامی ایرانیان سرشناس خارج از کشور را درج کرده ایم که علاقمندان میتوانند از طریق ایمیل با این دوستان تماس بگیرند.
  - شبکه های اجتماعی امروز جزء مهمی از بازاریابی بحساب می آیند. آیا جامعه ایرانی آمریکا هم خود را با قواعد جدید وقف داده؟
  – جامعه ایرانی هم البته با مختصری تاخیر خود را با زمان وقف داده و میدهد. تغییر عادات قدیمی مشگل است. بسیاری از ایرانیان همچنان با وسایل ارتباط جمعی پیش از اینترنت، مانند رادیو و تلویزیون و نشریات چاپی پیام بازرگانی خود را به گوش جامعه ایرانی میرسانند…
  - و با این کار، تصدیق بفرمایید ، این وسایل را زنده نگه میدارند…
  – بله و البته این کاریست با ارزش و شایسته قدر دانی و من هم امیدوارم دوستان به حمایت از نشریات چاپی ایرانی ادامه دهند. اما دارندگان آگهی باید بدانند و آگاه باشند، که خطی دیجیتالی ، جامعه ایرانی آمریکا را به دو دسته تقسیم کرده:
  آنهایی که پل ارتباطشان با ایران و ایرانی، روزنامه و مجله و رادیوی فارسی زبان است،
  و آنهایی که از طریق اینترنت و کامپیوتر و شبکه های اجتماعی با وطن و هموطنان خود در تماسند.
  اغلب اعضای گروه اول با کامپیوتر میانه ای ندارند و اغلب اعضای گروه دوم، اهل روزنامه و مجله ایرانی خواندن و گوش دادن به رادیوی فارسی زبان نیستند. متاسفانه.
  - جوانان نسل امروز در مقابل میانسالان نسل گذشته!
  – اینطور به نظر می آید. این رفتار، البته منحصر به ایرانیان نیست. در همه جای دنیا اینچنین است. نسل جدید کشش کمتری به کاغذ، و کشش بیشتری به اینترنت و تلفن دستی دارد.

  - فرض کنید شخص مورد درخواستمان را روی این َاَپ پیدا کردیم. بعد چه؟
  – از روی پروفایل ایشان که روی صفحه تلفن ظاهر میشود، میتوانید مستقیماً به وبسایت ایشان مراجعه کنید و یا حتی مستقیماً به شماره تلفن ایشان زنگ بزنید.
  - از اَپ استقبال شده؟
  – بله… با اینکه هنوز بیش از 3 ماه از ایجاد اپ نمیگذرد، تا امروز حدود 4000 بار این اپ به روی تلفن ها دانلود شده است و این روند ادامه دارد.
  - نهایتاً هدف شما چیست؟
  – نهایتاً هدف این است که نام هر ایرانی، که در آمریکا، کالا یا خدماتی را ارائه میدهد، آن را در اختیار ما قرار دهد تا خبرِ آن را به گوش تمام ایرانیان جهان برسانیم.
  - با تشکر از شما و آرزوی موفقیت.
  – با سپاس از شما.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>